Gretchen’s $138 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


1 Dino Nuggets – $7.49

1 pkg Hot Dogs – $1.39

1 Spreadable Butter – $2.99

1 pkg Riced Cauliflower – $2.09

1 pkg Frozen Broccoli – $0.95

1 pkg Frozen Corn – $0.79

1 bag Frozen Green Beans – $0.84

1 bag Frozen Chicken Breasts – $9.49

2 cans Cream of Chicken/Mushroom Soup – $0.49 each

1 gallon Milk – $3.02

1 Half & Half – $2.65

1 box Chocolate Cereal – $1.55

1 box Honey Grahams Cereal – $2.05

2.73lbs Bananas – $0.98

1 can Refried Beans – $0.89

1 Grape Jelly – $1.99

1 pkg Butter – $2.49

1 pkg Cream Cheese – $1.59

1 pkg Cinnamon Bagels – $1.79

1 can Tuna – $0.77

1 Peanut Butter – $1.60

1 pkg Oyster Crackers – $1.19

1 bag Tortilla Chips – $1.79

1 bag Yellow Potatoes – $3.29

2 pkg Chunk Cheese – $1.99 each

1 pkg Chewy Granola Bars – $1.95

1 Olive Oil – $2.85

0.96 lbs Roma Tomatso – $1.33

4 boxes Mac & Cheese – $0.43 each

1 lb Oven Roasted Turkey – $5.49

3 Avocados – $0.69 each

1 bag Chocolate Chips – $1.99

1 bag Spinach – $1.79

1 Mini Cucumbers – $1.89

1 pack Strawberries – $3.75

1 pkg Crackers – $2.19

1 bag Romaine Lettuce – $3.39

1 pkg Blueberries – $2.69

2.56 lbs Red Grapes – $3.30

1 pkg Peanut Butter Crackers – $1.15

1 bag Mini Peppers – $2.95

Total: $100.01

5 pkg Shredded Cheese – $1.87 each, used 5 $0.50/1 Ibotta rebates – $1.37 each after rebates

2 pkg Steak – Marked down to $2.79 and $2.98

1 pkg Bacon – $3.99

2 pkg Nature’s Own Rolls – $2.19 each, used $1/1 Ibotta rebate – $1.19 each after rebates

2 pkg Unbleached Flour – $2.19 each

1 pkg Ground Beef – $6.79

Total: $30.16

1 Sara Lee Bread – $2.50, used $1/1 Publix e-coupon – $1.50 after coupon

3 pkg GoGurt Yogurt – $1.51 each, used 3 $0.50/1 Ibotta rebates – $1.01 each after rebates

2 packs of Danimals – $1.89 each

Total: $8.31



Source link

Recommended For You

About the Author: News Center