Gretchen’s $116 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


1 Half & Half – $2.55

1 gallon Milk – $3

1 carton Organic Yogurt – $3.79

1 carton vanilla yogurt – $2.29

4 boxes Mac & Cheese – $0.50 each

3 dozen Eggs – $1.98 each

1 can Refried Beans – $0.99

1 Honey Graham Cereal – $1.79

1 bag Frozen Broccoli – $0.97

1 pkg Bacon – $3.69

1 pkg Fresh Chicken Breasts – $9.98

2 pkg Zucchini – $1.86 and $1.95

3.42lbs Bananas – $1.47

1 jar Spaghetti Sauce – $1.45

1 bag Shredded Cheese – $3.79

2 cans Cream Soup – $0.68 each

1 Ranch Dressing – $1.95

1 Applesauce Cups – $1.95

1 box MooTubes – $1.59

1 Seedless Cucumber – $0.95

1 Black Pepper – $2.99

1 bag Baby Carrots – $1.19

1 bag Shredded Lettuce – $1.85

1 bag Brown Sugar – $1.84

1 bag Chocolate Chips – $1.99

1 pkg Kiwi – $1.69

1 Salsa Con Queso – $1.79

5 Avocados – $0.65 each

2.30 lbs Red Grapes – $3.89

1 pack Strawberries – $2.89

1 bag Tortilla Chips – $1.49

1 pkg Butter – $3.18

1 bag Chicken Nuggets – $5.59

1 pack Tomatoes – $1.94

Total: $92.67

3 boxes Annie’s Organic Waffles – $1.29 each

1 box Annie’s Mac & Cheese – $1.49

1 Chi-Chi’s Tortillas – $0.50

1 box Chewy Dips Granola Bars – $1.99

1 box ThinkKids Bars – $1.50

1 box Nutrigrain Bites – $1.89

1 Ketchup – $1.39

1 Value Pack Nature Valley Peanut Butter Bars – $2.99

Total: $15.62

1 pkg Bagels – $1.75

3 loaves Bread – $1.29 each

1 Quaker Rice Cakes – $1.29

1 box Little Bites – $1

Total: $7.91

Total for all groceries: $116.20

Breakfasts

Cereal, Eggs, Bagels, Yogurt, Fruit, Waffles, Bacon

Lunches

Mac & Cheese/Grapes/Carrot Sticks x 2, Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Pirate’s Booty/Veggies x 3, Chicken Nuggets/Oranges/Kiwi/Cucumbers x 2

Dinners

Grilled Chicken, Zucchini, Toast

Date Night (Kids will eat Mac & Cheese and Apple…



Source link

Recommended For You

About the Author: News Center