Brigette’s $102 Grocery Shopping Tour and Weekly Menu Plan for 6


My sister Brigette shares her shopping trips and menu plans every week!you can go now here Check out all her weekly menu plans you can go to here Read all about her family!

Aldi

1 Family Pack Honey Nut Crunch Oatmeal Box – $2.45

1 box of crispy rice – $1.39

1 Box of Frost Flakes – $2.19

1 large can instant oatmeal — $2.19

1 box of 32 oz pasta – $1.09

2 loaves of sandwich bread – $1.00

1 bag of tortilla chips — $1.17

2 boxes of macaroni and cheese – $0.68

1 bag of regular rice cakes – $1.99

1 family-sized pkg tortilla – $1.25

1 can garlic powder – $0.75

1 butternut squash ($0.50/lb) – $1.54

1 package zucchini – $1.24

2 bags of spinach — $1.58

2 bags of mini bell peppers (marked down – I don’t know why because they look perfect!) – $2.00

1 3lb bag of sweet potatoes – $1.99

1 10-pound bag of russet potatoes – $3.99

1 bunch bananas – $1.02

1 cauliflower – $1.99

1 3 lb bag of Gala apples – $1.99

1 3lb bag of carrots – $0.99

1 bag of Romaine Hearts – $1.99

1 large tub of organic spring mix – $3.49

1 bag of celery — $0.99

4 cucumbers – $1.00

2 boxes of cherub tomatoes (marked down – I don’t know why because they look perfect!) – $1.00

1 can raisins – $1.99

2 bags of frozen organic broccoli florets — $3.38

2 bags of frozen green beans – $1.50

1 can tomato paste – $0.28

4 cans of green beans – $1.56

4 cans diced tomatoes – $2.36

2 large cans of pinto beans – $1.92

3 cans of black beans – $1.54

1 bag of 3 lb rice – $1.65

1 jar of salsa — $0.97

1 can baking powder – $0.99

1 gallon whole milk – $2.22

1 gallon 2% milk – $2.22

1/2 gallon orange juice – $1.99

1 32 oz carton in half – $1.39

1/2 gallon unsweetened almond milk — $1.49

1 32 oz carton organic Greek yogurt – $3.15

3 dozen eggs – $2.69

1 large package fresh boneless chicken breast ($1.99/lb) – $8.36

1 package pepperoni – $1.99

1 3-pound ground beef roll, reduce – $6.29

1 package turkey bacon – $1.89

1 package deli meat – $2.49

2 16 oz bags shredded mozzarella – $5.18

Groceries total for the week – $102.74

weekly menu plan

breakfast

Cereal, oatmeal, fried/scrambled/boiled eggs, vegetarian omelets, smoothies, toast, yogurt, fruit

Lunch

Peanut Butter & Jelly, Chili, Apple x 2

Ham sandwich, cucumber, banana

Roasted Sweet Potatoes, Roasted Cauliflower, Peanut Butter and Cookies

Leftovers x 3

dinner

Fried chicken and vegetables with rice, salad, crackers

Tacos (tacos, lettuce, seasoned venison, shredded cheese, salsa, avocado, plain Greek yogurt), green beans, tortilla chips

Chili, Cornbread, Raw Vegetable Dip

date night (Kids eat macaroni and cheese)

Baked Chicken, roasted potatoes, roasted butternut squash, broccoli, Homemade Frozen Cookies

pepperoni pizza, bread sticks, salad

Bacon Cheese Quiche, Butter Steamed Carrots, Green Beans, Homemade Frozen Cookies



Source link

Recommended For You

About the Author: News Center